RICHARD LOSKOT

vernisáž 25. května 2021
výstava potrvá do konce léta

Richard Loskot je výtvarník a člověk, který se zabývá veřejným prostorem a tím, co to znamená „prostředí“. Pro zkoumání „prostředí“ používá často nové technologie. Vystudoval Fakultu umění a architektury v Liberci a svými instalacemi v prostoru veřejná prostranství oživuje, mění.

Pro Galerii Město vytvořil instalaci, kterou reaguje na dispozici výstavních válců. Jde o pět zobrazení světa vycházející z tzv. Mercatova zobrazení. Jedná se o kartografickou metodu převádějící plášť země do válcového zobrazení. Dochází však u ní k deformacím a vytváří tak nereálný dojem poměrů zemí, kontinentů a moří.

V momentě když touto metodou posunem osu zobrazení do jiného úhlu vidíme, jak se nám zobrazí ten stejný svět jinak. Obraz světa, který máme v našich představách, je zobrazením této metody. Evropa je díky tomu větší než země u rovníku,říká Richard Loskot.

 

Richard Loskot za svou tvorbu získal již řadu ocenění. Celkem třikrát byl vybrán do finále Ceny Jindřicha Chalupeckého (2012, 2014, 2017) a v roce 2007 zvítězil v soutěži Exit pořádané Galerií Emila Filly v Ústí nad Labem. Jeho tvorba byla na zahraničních výstavách (Biennale Giovany Monza, galerie Rotor v Grazu, Astrup Fearnley Museet v Oslu), a v roce 2013 byl jedním z finalistů ceny Blumm Prize v Bruselu.