Martin a Matyáš Richter

MARTIN RICHTER A MATYÁŠ RICHTER

(Ne)umělé umění

vernisáž 27. listopadu 2022, 15:00 na nádraží Chomutov město, poté procházkou na kruhák na Palacké ulici

Chomutovští rodáci se věnují umělé inteligenci a jejímu uplatnění v komunikaci, vzdělávání a nově také možnostem, které přináší generativní umění. Umělá inteligence na příkaz maluje a vytváří umělecké výstupy. Nový přístup otevírá otázky, co je vlastně v procesu spolutvoření s umělou inteligencí umělecký proces? Kdo je autorem děl? Kolaborativní tvorba člověka a stroje předkládá nové možnosti sebevyjádření pomocí kreativní umělé inteligence. Martin: „Umění je vždy osobní záležitostí, která vychází z osobních zážitků a pocitů. Je subjektivní, a proto je těžké si představit, že by bylo umělé.

{Ne}umělé umění akcentuje myšlenkový proud technologického determinismu,  který uvádí, že naše kulturní i společenské hodnoty jsou rámovány právě technologiemi. Je ale umění generované pomocí umělé inteligence opravdovým uměním? Má hodnotu? Může nás učit a inspirovat? Přijďte si užít vizuální umění ve zcela novém pojetí.

Na nádraží Chomutov město se seznámíte s umělci jako byl Franz Kafka, Karel Čapek, Salvador Dalí, Pablo Picasso, Alfons Mucha, Beethoven, Van Gogh, Egon Schiele, Edgar Alan Poe, William Shakespearea. V podchodu se seznámíte s jejich díly, jak je vidí umělá inteligence.

Martin je designer a spoluautor projektu Aignos – rozvoj digitálních kompetencí a informatického myšlení studentů. Vzdělávací program mladým lidem pomáhá zorientovat se v problematice kreativní umělé inteligence. Ukazuje principy jejího fungování a představuje, jak ji můžou sami aktivně využívat.

#Matyáš Richter – student, Art enthusiast
#Martin Richter – designér, AI enthusiast